1...f5. Универсальная Голландская защита
Книга гросмейстера Володимира Маланюка і міжнародного майстра і журналіста Пентра Марусенко розрахована на широке коло читачів. У ній знайдуть корисні рекомендації як гросмейстери, так і шахісти масових розрядів.
Для Ленінградського варіанта характерно фіанкетто чорного слона на g7. Виходить такий собі гібрид Староіндійської і Голландської захистів. Така побудова має двояку мету: з одного боку чорні тиснуть слоном на центр білих, а з іншого, на відміну від Староіндійських захисту, не дозволяють білим домінувати в центрі. Згадайте, скількох зусиль часто стоїть чорним в Староіндійському захисті провести f7-f5. А так цей хід зроблений відразу. Але, як відомо, за все доводиться платити. І за такої побудови у чорних утворюються стабільні слабкості, які прикривають тільки фігури. Як багато шахістів, які застосовували цю систему, хотіли зіграти назад - f5-f7, але, на жаль, це заборонено правилами ...
Оскільки білі не обов'язково йдуть в класичний «Ленінград», то чорні повинні бути готові і до Англійському початку, і до системи «Кам'яна стіна». про все це ви можете прочитати в цій книзі.